Özel Öğrenme Güçlüğü Sebepleri Nelerdir

  • Anasayfa
  • Özel Öğrenme Güçlüğü Sebepleri Nelerdir
Özel Öğrenme Güçlüğü Sebepleri Nelerdir

Özel Öğrenme Güçlüğü Sebepleri Nelerdir

Özel öğrenme güçlüğü, bir gelişimsel arıza olarak kabul edilir. Konuşma, okuma, yazma, dinleme gibi yeteneklerin kazanılmasıyla meydana çıkar. Ortaya çıkma sebebi ise genelde merkezi sinir sisteminde görünen arızalardır. Özel öğrenme güçlüğü aynı vakitte doğuştan da meydana gelebilir.


Özel öğrenme güçlünün tipleri şunlardır:


Disleksi

Disgrafi

Diskalkuli

Afazi


Bu dört başlık amacıyla ayrı özel eğitim uygulamaları hazırlanmalıdır. Bu sebeple bu bozukluğu yaşam sürdüren bireylerin özel eğitim desteği almaları şarttır.


Disleksi Nedir?


Nörolojik bir rahatsızlık olarak sayılabilen disleksi, okuma bozukluğu olarak da bilinir. Disleksi olan bireyler kelimeleri meydana getiren sembolleri ve kelimelerin hangi sesten meydana yaklaştığını manayakta zorlanırlar.


Disgrafi Nedir?


Disgrafi, yazma güçlüğü çeken çocukları ifade eden bir terimdir. Yazı bozukluğu, genelde disleksiye eşlik eder. Yazma bozukluğu olan çocuklar b harfi yerine d yazabilirler.


Diskalkuli Nedir?


Diskalkuli, genelde matematiksel kavramları manayakta zorlanan çocuklar amacıyla ifade edilen terimdir. Sayısal sembolleri manayakta ve öğrenmekte zorluk çekerler. Aynı vakitte rakamları yazarken, kolay hesaplamaları yapar iken zorlanırlar.


Afazi Nedir?


Genellikle beyin hasarlarından sonra görülen haldir. Konuşurken zorlanmayı ve manaya güçlüğünü ifade eder. Afazi bireyler genelde okuma ve yazma becerilerinin bir bölümünü kaybeder. Tekrarlama, manayama, konuşamama gibi problemler meydana çıkar.


Özel Öğrenme Güçlüğü Neden Olur?


Özel öğrenme güçlüğüne sebep olan çoğu etken vardır. Bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalıtsal nörolojik hastalıkların neticesinde meydana çıkar.

Erken çocukluk döneminde baş travmaları, zehirli maddelere maruz kalma ya da beyin yetersizliğinden kaynaklanır.

Hamilelikte ya da doğum esnasında yaşanan travmalar neticesi meydana çıkar.

Yakın akraba evliliklerinin neticesinde oluşur.

Hamilelik esnasında alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin tüketiminin neticesinde meydana çıkar.

Erken doğumda oksijen yetmezliğinden ya da doğum ağırlığının düşük olduğundan ötürü meydana gelir.

Bu nedenlerin her biri muhakkak geçerli değildir. Yalnızca özel öğrenme güçlüğü olan bireylerin genellemeleridir. Sıklıkla somut ve net bir sebebi yoktur. Farklı sebeplerden ötürü meydana çıkabilir.


Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklara Nasıl Eğitim Verilmelidir?


Kesinlikle özel eğitim desteği şarttır. Çocukların ihtiyacına yönelik bir eğitim uygulaması hazırlanmalıdır. Her çocuğun bozukluğu değişik olacağından ötürü ona yönelik gelişimsel eğitimler verilmelidir.


Çocuğun, derli toplu olarak bulguyu kazanıp kazanmadığı denetim edilmelidir. Buna yönelik interaktif eğitim uygulamaları hazırlamak en sağlıklısıdır.


Öğrencinin öğrenme hevesini çoğaltıcı motivasyon etkinlikleri ve mübaşt tekniği yapılmalıdır. Aileler ile özel eğitim öğretmeni bir arada hareket etmelidir.


Aileler, çocuğun gelişimini yakından takip etmeli ve desteğini hissettirmelidir. Bu hal çocuğu öğrenmeye teşvik edecektir.


Verilen sorumluluklar ve ödevler çocuğun standardına indirgenmelidir. Çocuk zorlanacağı ödevlerden kaçabilir. İlerleme kat ettikçe başarabildiğini görmeli, ona göre seviyeli eğitim verilmelidir.

05456541824