Zihinsel Gelişim Bozukluğu

Zihinsel Gelişim Bozukluğu

Zihinsel Gelişim Bozukluğu

Doğum öncesi doğum anı ve doğum ardından çocukların yaşadığı fiziki ya da ruhsal hallerden dolayı çocuklarda zihinsel gerilik görülebilmektedir. Zihinsel gerilik durumu zihinsel yetilerin lüzumlu ve normal bir biçimde gelişmemesi durumudur. Bu hal genelde erken yaşlarda belirleme edilemeyen gelişen yaşlarda konuşmanın yürümenin ve motor becerilerinin geç gelişmesi ya da gelişmemesi durumunda belirleme edilmektedir.


Zihinsel Gerilik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Mental gerilik olarak da tanınan zihinsel gerilik zihinsel işlevlerin koordine ettiği gelişmeleri uyumsuzluk ve gelişim durması gibi halleri ile belirleme etmektedir Bu durumun ilerleyişi ile zihinsel gerilik duyma manaya konuşma ve aynısı işlevleriyle gerektiği gibi yerine getirilmemesine sebep olabilmektedir. Erken Tanı Tedavi konusu ile ilgili gerektiğince önemlidir. Mental geriliğe sebep olan fiziki rahatsızlıklar ve psikolojik rahatsızlıklarla olabilmektedir. Tetikleyen değişik bir rahatsızlığın olması durumunda erken tespit ile tedavi edilmesi ve zeka geriliğinin ortadan kaldırması olası olmaktadır.


Hafif Düzeyde Zihinsel Gerilik Tedavi Edilebilir Mi?


Zihinsel geriliğin bilhassa hafif düzeyde olması tedaviyi basitleştirmektedir. Erken belirlenmesin çoğu hastalık üstüne etkili bulunduğu bilinmektedir. Aynı şekilde zihinsel geriliğinde de erken tespit edilebilmesi erken teravi edilerek dengeli gelişim sağlanabilmesi amacıyla önemlidir. Vaka ne kadar erken belirleme edilirse o kadar başarılı neticeler alınabilir. Fakat konulan tespitin geç konması ve tedaviye geç başlanması durumunda zihinsel gerilik süreci tamamen tedavi edilmesi zorlaşmaktadır.


Mental Retardasyon nedir?


18 yaşının altında belirlenmesi yapılmakta olan mental retardasyon insanların davranışlarında bozukluklara namacıylaiyet veren entelektüel davranış ve psikolojik zihinsel gerilik durumudur. Bu durumun namacıylai ise basit basit bilinmemektedir. Vakaların nerdeyse yüzde 80’lik alanında bu hastalığa namacıyla olan faktör bulunamamaktadır. Yüzde 20’lik kesimde ise yalnızca bir sebeb bulunabilmektedir. Fakat erken tespit ile Mental retardasyon rahatsızlığı minimize edilebilmektedir. Farklı boyutlarda Mental retardasyon sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflandırmaların ölçülerine göre zihinsel gerilik durumu belirleme edilen sınıflandırmalar da bulunmuş bulunduğu dereceye göre Mental retardasyonlu çocuk değişik öğrenme becerilerine sahip olabilmektedir. Derecesine göre tedavi edilebilirliği ya da tedavi edilmesinin zor bulunduğu haller belirlenmektedir. Burada hafif mental retardasyon bu rahatsızlıkta öğrenebilir ve tedavisi yapabilir takım olarak nitelendirilmektedir.

05456541824