Evde Yapılacak Konuşma Terapisi

 • Anasayfa
 • Evde Yapılacak Konuşma Terapisi
Evde Yapılacak Konuşma Terapisi

Evde Yapılacak Konuşma Terapisi

Evde yapılacak konuşma terapisi, özel çocuklar amacıyla incelenen başlıklardan birisidir. Bilindiği üzere birtakım çocuklar kalıtsal sebeplerden ya da gelişim dönemindeki aksaklıklardan ötürü başka çocuklardan değişik olabilmektedir. Bu değişikliği ortadan kaldırmak ve çocukları tekrardan topluma kazandırmak amacıyla konuşma becerilerinin kazandırılması son derece mühim bir detaydır. 


Anne ve babalar, bu hususta şuursuz oldukları amacıyla çocuklarına ne gibi destek sağlayabileceklerini merak etmektedir. Alanında eksper hekimler ile görüşme sağlanarak çocuklar amacıyla uygulanabilecek uygulamalar öğrenilebilir. Haftalık belli seanslar oluşturularak özel çocukların konuşma becerilerindeki artış sağlanabilir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı verilere ulaşabilmek amacıyla alçakta yer alan alt başlıkları inceleyebilirsiniz.


Evde Yapılacak Konuşma Terapisi İçin Yöntemler 


Konuşma becerilerinde problem olan ve kendilerini ifade edemeyen çocuklar amacıyla neler gerçekleşebileceği pek çok başlıktan yararlanılarak incelenmektedir. Evde yapılacak konuşma terapisi amacıyla yöntemler başlığında ise ne gibi detaylara ağırlık verilmesi gerektiği ve hangi yöntemlerden yararlanılması gerektiği gibi detaylara vurgu yapılmaktadır. 


 • Kelime bilgisinin zenginleştirilmesi 
 • Dinleme ve hususşma esaslı 
 • Konuşma organları amacıyla egzersizler 


Sıralanan bu üç yöntem, anne ve babaların yönetebileceği kadar kolay olmakla beraber ile ilgili bilgi edinilmesi gerekecek kadar titiz bir noktadır. Bu bağlamda her bir tekniğin nasıl ve ne denli uygulanması gerekliliğini öğrenerek çocuklarınızın Konuşma yeteneklerini geliştirmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Evde konuşma yeteneğine nasıl gelişir şeklinde incelemeler yaparak da husus ile ilgili şuurlu olabilirsiniz. 


Kelime Bilgisinin Zenginleştirilmesi 


Konuşmada gerektiğince etkili olan ve asıl asli gereksinim olan sözcükler, ne kadar varlıklı olursa konuşma da bir o kadar kesintisiz duruma gelecektir. Dil ve konuşma çalışmaları arasında ilk sırada tavsiye edilen sözcük hazinesinin varlıklı duruma getirilmesi amacıyla pek çok yöntemden yararlanılabilmektedir. Bu yöntemler; 

 • Yaşa göre sözcük oyun setleri 
 • Oyunlar hazırlamak 
 • İsim, bitki, kent oyunu 
 • Hazırlanan kartlar sayesinde öykü meydana getirmek 


Gibi pek çok çeşitte olabilmektedir. Bu tarz yöntemler, hem çocukların konuşma yeteneğini geliştirmekte hem de sözcük hazinelerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bu da yanında kesintisiz konuşma ve kendini etkili bir şekilde ifade etme becerilerini de getirmektedir. 


Dinleme ve Konuşma Temelli 


Konuşmanın geliştirilmesindeki en asli eğitim dinlemek olarak değerlendirilmektedir. Sadece özel çocuklar amacıyla değil, aynı vakitte yeni bir dil öğrenme adımında olan şahıslar de aynı teknik üzerinden egzersizler yapmaktadır. Bu halde gecikmiş konuşma etkinlikleri üzerinden destek vermek isteyen aileler dinleme ve konuşma etkinlikleri düzenleyebilmektedir. 


Çocukların gözleri kapatılarak sesin ne açıdan yaklaştığını bilmesi, değişik ürünler üzerinden ses çıkarma etkinliklerinin yine edilmesi, hikayeleri adet adet okuyarak çocuklara yine ettirmek gibi pek çok teknik bu başlık altında sıralanmaktadır. Konuşma becerisinin geliştirilmesi amacıyla tavsiye edilen bu alternatifler daha da detaylı duruma getirilebilir ve çocukların konuşma bölümünde kısa sürede gelişmeleri sağlanabilir. 


Konuşma Organları İçin Egzersizler 


Konuşma becerisinde problem olan ve bu amaçla kendini kolaylıkla ifade edemeyen çocuklar amacıyla pek çok geliştirici teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden birisi de konuşma organlarının geliştirilmesidir. Mesela konuşma terapisti İstanbul ya da değişik şehirlerde de bu tarz uygulamalara fazlasıyla ehemmiyet verilmektedir. Konuşma organlarının gelişebilmesi amacıyla öncelikli olarak;

 • Burun egzersizleri 
 • Çene egzersizleri 
 • Dil egzersizleri 


Üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bunun dışında drama egzersizlerinin uygulanması da çocukların konuşma becerilerinin yükselmesinde gerektiğince etkilidir. Drama egzersizlerinde korku, sevinç, üzüntü, şaşırma, esneme ve hapşırma gibi yüz kaslarını harekete yaşamış uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların derli toplu Aralıklarla yapılması neticesinde çocuklarda kayda değer bir ilerleme gözlemlenebilmektedir. 


Konuşma Terapisi Kaç Yaşında Başlar? 


Konuşma terapisi kaç yaşında başlar sorusu ile beraber ufak yaştaki çocuklar amacıyla doğru tedavi süreyi araştırılmaktadır. Yaşıtlarına göre konuşma süreci uzayan ve konuşmada güçlük çeken çocukların kısa sürede tedavi olmaları tavsiye edilmektedir. Bu tavsiye üstünde pek çok anne ve baba, doğru sürenin kaç yaşında başlaması gerekliliğini merak etmektedir. 


Konuşma becerisinin tekrardan kazanılması adına tedavi olmayı kabul edenler amacıyla rastgele bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Bu alanda hizmet veren dil terapistlerinin uyguladığı birtakım egzersizler, ufak yaştaki çocuklar amacıyla de ideal duruma getirilmektedir. Bunun dışında çocuklar amacıyla yapılan tekniklerin oyun formatında sunulduğu da fark edilmektedir. 


Yetişkinlerde Konuşma Terapisi 


Çocukların konuşma bozukluğu sebebiyle hayat sürdürdükleri problemlerin yanı sıra erişkinlerde konuşma terapisi de erişkin kişilerin konuşmada kendilerini ilerletmesi hedefiyle belirtiler bir başlık olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle konuşma bozukluğunun çocuklarda görülmesinin dışında birtakım erişkin kişilerin de konuşmada güçlük çektiği görülmektedir. Bu bozukluğun aşılması amacıyla yapılan pek çok teknik de bulunuyor ve erişkinlerdeki konuşma bozukluğu tedavi edilebilmektedir. 


Yetişkinler, sesleri öğrenme konusu ile ilgili çocuklardan daha süratli gelişim kaydederken bu öğrenilen sesleri yaşama geçirme konusu ile ilgili gerektiğince zorlanmaktadırlar. Bu amaçla etkili bir netice almak amacıyla sık sık kolay yapılması tavsiye edilmektedir. Pratik yapılmadığı vakitlerde öğrenilen bu seslere adapte olma süreci de uzayabilmekte ve erişkinlerin bahsi geride bıraktığımız bu bozukluğu aşamamaları görülmektedir. 

05456541824