Sıkça Sorulanlar

 • Özel Eğitim Merkezine Hangi Durumlarda Başvurulur?

  Özel eğitim merkezleri çocuğunuzun özel eğitime gereksinim duyduğuna dair bir rapor ile beraber başvurabileceğiniz kurumdur. Özel eğitim merkezlerinin hedefi özel eğitime gereksinim duyan bütün kişilerin gereksinim duydukları eğitimi almalarını sağlamaktır. Birden çok alanda verdiği özel eğitim hizmetleri yanında çocukların bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimlerini olumlu etkilemektedir.Özel eğitim merkezlerine başvuru etmek amacıyla çocuğunuzun özel eğitim gereksinimi olduğuna dair şüpheleriniz olması gerekir. Çocuk gelişimsel olarak yaşıtlarından değişik davranışlar sergiliyorsa çocuğunuz amacıyla bir değerlendirme talep ederek özel eğitim gereksinimi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine ne zaman başvurulur?

  Bir Birey Özel eğitim merkezine başvurmak amacıyla belirli bir süreyi beklemeniz gerekmez. Çocuğunuzun özel eğitime gereksinim duyduğuna dair raporu olması yeterlidir. Rapor vermeye yetki sahibi olan bir hastanede tespit edilen çocuk psikiyatrist doğrulusunda oluşturulan muayene ardından karar verilir. Çocuğunuzun özel eğitime gereksinim duyduğuna dair bir karar verilirse hazırlanan rapor ile beraber süratli bir şekilde özel eğitim kurumuna başvurmanız gerekir.Özel eğitim kurumlarında verdiği eğitimler ne kadar erken verilmeye başlanırsa o kadar yararlı olmaktadır. Bu amaçla erken tanı ve eğitimin önemini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuğunuzun özel eğitime gereksinimi bulunduğu konusu ile ilgili şüpheleriniz varsa kesinlikle eksper bir çocuk psikiyatristi ile görüşmelisiniz.

 • Evladımın özel eğitim hizmetlerinden yararlanması için ücret ödemem gerekiyormu ?

  Hayır. Herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bireyin sosyal emniyeti olup olmamasına bakılmaksızın gereksinim duyması durumunda özel eğitim hizmeti verilmektedir. Bu hizmetler Milli Eğitim Bakanlığı doğrulusunda desteklenmektedir. Böylece masraf ve giderler Milli Eğitim Bakanlığı doğrulusunda karşılandığından rastgele bir ücret ödemeniz gerekmez.Çocuğunuzun gereksinim duyduğu özel eğitim hizmetini alması amacıyla bir özel eğitim kurumuna başvurmanız ve lüzumlu adımları programınız eğitim alması amacıyla yeterli olacaktır.

 • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde ne tür hizmet veriyorlar?

  Özel eğitim merkezleri çocukların fiziksel ve bilişsel olarak yaşadıkları sorunların çözümünde etkin rol oynayan eğitimler verir. Bu eğitimler alanında deneyimli uzmanlar tarafından çocuklar için uygun yollarla çocuklara aktarılır. Özel eğitim merkezlerine en sık başvurulan rahatsızlıklar ise aşağıdaki gibidir;Otizm,Down sendromu,İşitme güçlüğü,Dil konuşma bozukluğu,Öğrenme güçlüğü,Rehberlik ve psikolojik danışmanlık,Bir Birey Özel eğitim merkezi özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için birçok destek sunmaktadır. Bu destekler beraberinde çocuklar için ücretsiz değerlendirme, ücretsiz servis ve ücretsiz özel eğitim gibi imkanları getirir.

05456541824